آغوش باز دریا در تابستان کرونایی، لغو روادید ایران و روسیه در خطر

به گزارش روز جمعه ایرنا، خبر و فیلم‌های منتشرشده از حدود ۳۷ ایرانی که با هواپیمای روسی به روسیه رفته‌ اند اما از ۵ صبح روز ۲۷ تا ۲۹ خرداد در فرودگاه مانده‌اند در فضای مجازی و رسانه ها پیچیده است. پلیس فرودگاه روسیه مدعی است، این افراد با نوعی  برگه بارکددار به نام فن‌آیدی  «Fan ID» جعلی به روسیه رفته اند.

این خبر علاوه بر اینکه می‌تواند اعتبار گردشگران ایرانی را در میان دیگر کشورها کاهش دهد، نگرانی هایی مبنی بر اجرایی شدن لغو روادید میان دو کشور ایجاد کند. مسئولان وزارت میراث قطعی هنوز به صورت قطعی اعلام نکردند که آژانس ایرانی که گردشگران را به روسیه فرستاده تخلف کرده است؛ اما قرار است بزودی با برگزاری گمیته های فنی این موضوع را مشخص کند.

طرح دریا از هفته دوم تیر در مازندران فعال می‌شود

 علی رجبی وندچالی  مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مازندران گفت که طرح دریا از هفته دوم تیر با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در سواحل دریای خزر در استان فعال می‌شود.

 رجبی وندچالی پس از برگزاری جلسه ستاد طرح سالمسازی دریا با اظهار این که شنا کردن در دریا با توجه شیوع کرونا همچنان ممنوع است، افزود که فعال شدن طرح های دریا با توجه به حضور مسافران و گردشگران و شهروندان مازندرانی در سواحل ضروری است و در نشست امروز هم در این باره تصمیم گرفته شد.

وی توضیح داد: مقرر شد با هماهنگی فرمانداران از امروز به مدت یک هفته شهرداران و متقاضیان بخش خصوصی طرح هایشان را در سواحل استان فعال کنند.

رجبی وندچالی با اظهار این که شخص استاندار نسبت به خطر شیوع کرونا و غرق شدن شهروندان در آب های ساحلی استان توجه جدی دارد، گفت: گزارش های زیادی از حضور شهروندان بومی، مسافران و گردشگران در سواحل و حتی شنا در دریای خزر وجود دارد و فعال شدن طرح های دریا در این وضعیت که فصل تابستان فرا رسید و گرمای هوا هم رو به افزایش است، ضریب ایمنی را برای شهروندان در سواحل افزایش می دهد.  

آغوش باز دریا در تابستان کرونایی، لغو روادید ایران و روسیه در خطر

مدیرکل احیای بناهای وزارت میراث فرهنگی: بافت باغ‌شهر سمنان احیا شود

سید هادی احمدی روئینی مدیرکل حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: بافت باغ‌شهر سمنان که دارای هویتی تاریخی است، با همکاری بین‌بخشی حفظ و احیا شود.

احمدی روئینی در دیدار با شهردار سمنان افزود: بافت مسکونی منحصر به فرد و با ارزش و باغ‌راه‌ها از ویژگی‌های اساسی بافت تاریخی سمنان است.

مدیرکل دفتر حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی وزارت میراث فرهنگی، باغ‌شهر را ویژگی بعدی بافت تاریخی سمنان عنوان و تاکید کرد: حفظ و احیای باغ‌شهر سمنان نیاز به توجه ویژه دارد.

وی گفت: اشتباهی که مدیریت شهری در طول ۱۰۰ سال گذشته در تمام شهرهای ایران مانند سمنان داشته است از بین بردن بافت دارای هویت و معماری و استفاده از مصالح جدید به‌جای مصالح بومی بود و این در حالی است که مصالح و  معماری هر منطقه مختص همان اقلیم و نقطه جغرافیایی است.

آغوش باز دریا در تابستان کرونایی، لغو روادید ایران و روسیه در خطر

دستگیری متجاوز به قدیمی‌ترین آرامگاه ایلامی در شوش

سرهنگ رامین مکناوی فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی خوزستان از دستگیری یک سارق در محوطه باستانی هفت‌تپه شهرستان شوش خبر داد.

 مکناوی در این باره گفت: برابر گزارش پایگاه حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان شوش و طی گزارش دریافتی از عوامل نگهبانی موزه هفت‌تپه مبنی بر سرقت لوله‌های فلزی حصار مقبره “تپتی‌آهار” از قدیمی‌ترین آرامگاه‌های مکشوفه ایلامی، نیروهای این پایگاه بی‌درنگ به محل موردنظر مراجعه کردند.

وی ادامه داد: نیروهای این پایگاه با رسیدن به محل،  فردی با هویت معلوم از ساکنان شهر شاوور شهرستان کرخه را در حال سرقت لوله‌های فلزی پیش‌گفته مشاهده کردند.

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی خوزستان بیان کرد: این فرد خاطی با همکاری عوامل انتظامی پاسگاه و نگهبانان موزه هفت‌تپه حین سرقت دستگیر و ضمن تشکیل پرونده، به منظور سیر مراحل قانونی به دادسرای انقلاب شوش معرفی شد.

آغوش باز دریا در تابستان کرونایی، لغو روادید ایران و روسیه در خطر

غار علیصدر همدان برای حضور گردشگران بازگشایی شد

مهدی مجیدی  مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر از آمادگی این مجموعه تفریحی، سیاحتی برای پذیرش گردشگر از ابتدای فصل تابستان خبر داد و گفت: مجموع غار علیصدر براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا و با اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی، پس از هفت ماه تعطیلی بازگشایی می شود. مجموعه تفریحی، توریستی غار علیصدر، امروز و همزمان با ولادت باسعادت امام رضا (ع) پس از هفت ماه تعطیلی به صورت رسمی و با موافقت ستاد مدیریت کرونا بازگشایی شد.

وی با بیان اینکه غار علیصدر چهارشنبه (دوم تیر) میزبان پرچم سبز حرم رضوی است، اظهار داشت: این مجموعه در هفت ماه گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل بود که با پیگیری انجام شده و موافقت ستاد ملی، از اول تیر فعالیت خود را آغاز و آماد پذیرش گردشگران با اجرای دقیق شیوه‌نامه‌های بهداشتی است.

مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر با بیان اینکه با بازگشایی غار علیصدر میزبان مسافران در فصل تابستان خواهیم بود، افزود: امیدواریم بازگشایی این مجموعه موجب رونق گردشگری استان و جبران بخشی از آسیب های وارده به این بخش به دلیل شرایط ناشی از همه گیری ویروس کرونا شود.

آغوش باز دریا در تابستان کرونایی، لغو روادید ایران و روسیه در خطر

مرمر موزه‌ای که از پیش از انقلاب موزه مانده است

گلناز گلصباحی مدیر مرکز فرهنگی موزه ای هنر ایران عمارت مرمر، گفت: اکنون در این عمارت موزه هنر ایران برپا ست. موزه هنر ایران با اتکا به داشته های موسسه فرهنگی موزه های بنیاد، سرگذشتی از هنر ایران، از حدودا هفت هزار سال پیش، تا میانه سده حاضر را به نمایش می گذارد. نمایش این سیر تاریخی و تحول هنر ایران در تالارهای گوناگون عمارت مرمر با انواع هنرها و تزیینات بنا در هم تنیده شده و مجموعه ای به یاد ماندنی ارائه می کند چنانکه سیزده تالار عمارت مرمر و شش فضای عمومی آن مانند سرسراهای هر دو طبقه، راهروها وسایرفضاهایی با چشم اندازها و تزیینات هنرمندانه، در اختیار روایت هنر ایران، تاریخچه آن و معرفی هنرمندان آن قرار گرفته است.  

وی گفت: آثار موزه هنر ایران قابل دسته بندی در شاخه های هنرهای کاربردی، تزیینی، سنتی، انواع هنرهای وابسته به تزیینات معماری، هنر خوشنویسی، بافندگی، نقاشی معاصر، نگارگری سنتی، نقاشی قهوه خانه ای، سوخت/معرق، نقاشی پشت شیشه، سفالگری، سفالینه های زرین فام، فلزکاری، آرایه سازی، شیشه گری، ساخت رزم افزار، هنر چوب، کاشیکاری، منبت، مقرنس، آیینه کاری  و خاتم سازی است. تعداد سیصدو بیست و نه عدد اثر تاریخی/ هنری در این موزه به نمایش درآمده است.  

رویکرد واگذاری بناهای تاریخی، درآمدزایی نیست

علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: در واگذاری بناهای تاریخی نگاه ما درآمدزایی نیست و دنبال منافع مادی نیستیم، بلکه هدف ما حفاظت هرچه مناسبت‌تر از بناها و آثار تاریخی است.

مونسان در جلسه کمیته نفایس ملی و تصویب کاربری هم‌شان اثر، با اشاره به اهمیت حفظ و صیانت از آثار و بناهای تاریخی گفت: تغییر کاربری بناهای واگذار شده به بخش خصوصی می‌تواند به صیانت هرچه بیشتر از این بناها کمک کند.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اظهار داشت: در واگذاری بناهای تاریخی نگاه ما درآمدزایی نیست و به دنبال منافع مادی نیستیم،  بلکه هدف ما حفاظت هرچه مناسبت‌تر از بناها و آثار تاریخی است.

مونسان به تشریح مهمترین وظایف صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دست‌باف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی پرداخت و با مهم برشمردن وظایف این صندوق بر حفاظت هرچه بهتر از بناهای تاریخی و تغییر کاربری مناسب آنها تأیید کرد.

دبیرخانه روستاهای ملی صنایع دستی گیلان دایر می‌شود

 فرزاد رشیدی معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: طبق موافقت وزارت میراث فرهنگی، در پنج روستای ثبت ملی صنایع دستی گیلان به منظور توسعه این رشته و حمایت از هنرمندان آن، دبیرخانه ایجاد می‌شود.

 رشیدی در آئین افتتاح کارگاه پیکرتراشی چوب در روستای سیبلی بخش لوندویل آستارا اظهار کرد: ریاست دبیرخانه صنایع دستی در روستاهای ثبت ملی بر عهده فرمانداران و در شهرها بر عهده شهرداران خواهد بود.

وی ادامه داد: علاوه بر ثبت ملی پنج روستای صنایع دستی در گیلان، روستای قاسم آباد رودسر  در سال ۹۸ در رشته چادرشب بافی به عنوان روستای جهانی ثبت شده است و ثبت ملی روستای لیالستان لاهیجان در رشته بامبو و شهر آستانه اشرفیه در رشته مرواربافی در سال ۱۴۰۰ پیگیری می شود.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: در ۸۰ رشته صنایع دستی این استان ۲۴ هزار نفر مشغول کار و فعالیت هستند و از همه ظرفیت های موجود برای حمایت از آنها استفاده می کنیم.

لغو روادید گروهی بین ایران و رسیه هنوز اجرایی نشده است

لیلا اژدری مدیرکل دفتر ارزیابی و گردشگری خارجی وزارت میراث فرهنگی گردشگری با اشاره به اینکه لغو روادید گروهی میانه دو کشور ایران و روسیه هنوز فرایند کامل دیپلماتیک را طی نکرده و اجرایی نشده گفت: برخی تصور کردند این تعداد گردشگر که که به روسیه رفته و باز گردانده شدند مشمول لغو روادید بوده‌اند که اینطور نیست.

وی در ادامه بروز این گونه اتفاقات را برای گردشگری کشور نامطلوب دانست و گفت: با این حوادث ارزش گذرنامه ایرانی کاسته می شود. دولت در نظر دارد ارزش گذرنامه ایرانی را با افزایش تعداد کشورهایی که با قرارداد میان دو کشور نیاز به روادید از آنها برداشته می شود، ارتقاء دهد ولی بروز این اتفاقات سبب می شود دیگر کشورها برای گذرنامه ایران ارزش قائل نشوند و تمایلی برای این قراردادها با ایران نداشته باشند.

آغوش باز دریا در تابستان کرونایی، لغو روادید ایران و روسیه در خطر

ایران در آستانه بازگشایی مرزها برای ورود گردشگری خارجی

ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با اشاره به بازگشایی مرزهای کشور در ماه آینده، گفت: رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در تاسیسات گردشگری دقیق نظارت می‌شود.

تیموری در نشست مجازی با مدیران کل و معاونان گردشگری استان‌های کشور با هدف هماهنگی و برنامه‌ریزی برای حضور شایسته در نمایشگاه گردشگری اکسپو دبی ۲۰۲۱ گفت: رویداد مهم و جهانی اکسپو دبی از دو منظر معرفی ظرفیت‌های گردشگری کشور و بهره‌مندی از فرصت نزدیکی ایران با محل برگزاری این رویداد به منظور جذب گردشگران خارجی شامل بازدیدکنندگان و غرفه داران رویداد مذکور در دستور کار قرار دارد.

با توجه به احتمال بازگشایی کنترل‌شده و تحت نظارت مرزهای بین‌المللی به روی گردشگران ظرف روزهای آینده، لازم است زمینه حضور ضابطه‌مند گردشگران خارجی در استان‌های کشور فراهم شود.

آغوش باز دریا در تابستان کرونایی، لغو روادید ایران و روسیه در خطر

فهرست آژانس‌های معتبر به‌زودی اعلام می‌شود

لیلا اژدری مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی در پاسخ به خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: متاسفانه یکی از آژانس های معتبر فن آیدی،  جعلی به این افراد فروخته است. باید جلوی این این آژانس ها زودتر گرفته شود تا بیش از این اعتبار گردشگران ایرانی ها کاسته نشود.

فن آیدی یک نوع برگه بارکد دار است که نقش ویزا را دارد و دولت روسیه برای شهروندان خارجی برای حضور در این کشور و تماشای بازی‌های جام جهانی ۲۰۱۸ مجوز صدور این نوع روادید را داده بود. در رقابت های جام ملت های اروپا ۲۰۲۱ شهر سنت پترزبورگ روسیه نیز یکی از میزبانان این مسابقات است و برخی شهروندان ایرانی با هدف دیدن این بازی‌ها فریب شرکت های سودجو را خورده و با این مجوز روز گذشته به مسکو آمدند؛ اما چون پلیس مرزی فرودگاه در مصاحبه هدف این افراد را مغایر با تماشای فوتبال دید از ورود آنها جلوگیری کرد.

مجله اینترنتی آلپینه اسلاید

درباره ی papaonvyeuryf

مطلب پیشنهادی

سه بنای تاریخی کرمان به سرمایه‌گذار بخش‌خصوصی واگذار می شود

به گزارش ایرنا، هادی میرزایی روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از بناهای تاریخی شهر کرمان …