طرح دریا از هفته دوم تیر ماه در مازندران فعال می‌شود

 علی رجبی وندچالی روز دوشنبه پس از برگزاری جلسه ستاد طرح سالمسازی دریا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اظهار این که شنا کردن در دریا به توجه شیوع کرونا همچنان ممنوع است ، افزود که فعال شدن طرح های دریا با توجه به حضور مسافران و گردشگران و شهروندان مازندرانی در سواحل ضروری است و در نشست امروز هم در این باره تصمیم گرفته شد.

وی توضیح داد : مقرر شد با هماهنگی فرمانداران از امروز به مدت یک هفته شهرداران و متقاضیان بخش خصوصی طرح هایشان را در سواحل استان فعال کنند.

رجبی وندچالی با اظهار این که شخص استاندار نسبت به خطر شیوع کرونا و غرق شدن شهروندان در آب های ساحلی استان توجه جدی دارد ، گفت : گزارش های زیادی از حضور شهروندان بومی ، مسافران و گردشگران در سواحل و حتی شنا در دریای خزر وجود دارد و فعال شدن طرح های دریا در این وضعیت که فصل تابستان فرا رسید و گرمای هوا هم رو به افزایش است ، ضریب ایمنی را برای شهروندان در سواحل افزایش می دهد. 

وی افزود : پیش از این استانداری با هماهنگی نیروی انتظامی ، هلال احمر و هیات نجات غریق استان ۶۰۰ ناجی را با هدف جلوگیری از ورود شهروندان به آب دریا و شنا در سواحل مستقر کرده بود و با راه اندازی طرح ها تعداد ناجیان افزایش می یابد.

رجبی گفت : امیدواریم تا هفته آینده همه شرایط برای حضور شهروندان طبق پروتکل های بهداشتی در طرح های سالمسازی سواحل دریای خزر در استان مازندران مهیا شود، اگر چه به تمامی شهروندان اعم از گردشگران و مسافران و بومیان تاکید می شود که با توجه به وضعیت کرونایی کشور ، هرگز برای شنا وارد دریا نشوند.

طرح دریا از هفته دوم تیر ماه در مازندران فعال می‌شود

رهاشدگی مناطق شناممنوع 

طرح ساماندهی دریای خزر به دنبال افزایش آمار مرگ ناشی از غرق شدن در آب های ساحلی دریا در حوزه استحفاظی مازندران از سال ۹۱ به صورت آزمایشی شروع شد و از سال ۹۲ با حضور ناجیان غریق و مدیریت جمعیت هلال احمر استان و نظارت استانداری و دستگاه هایی چون نیروی انتظامی، تربیت بدنی و  اورژانس ۱۱۵ وضعیت رسمی به خود گرفت.
اجرای این طرح باعث کاهش غریق شد به طوری که براساس آمار رسمی ، سال گذشته حدود ۳۰ نفر در طرح های ساماندهی غرق شدند ، در حالی که در سال ۹۱ تعداد غرق شدگان بیش از ۲۰۰ نفر بود.

مازندران حدود ۳۴۰ کیلومتر از ساحل دریای خزر را در اختیار دارد. سال های گذشته از اول خرداد در حدود یکصد نقطه از سواحل طرح های سالمسازی دریا اجرایی می شد.

اجرای طرح دریا در سال ۹۹ به خاطر شیوع کرونا تنها در یک دوره یک ماهه خرداد فعال بود و سپس با آغاز موج دوم کرونا تعطیل شد. شهروندان مازندرانی و مسافران هم تابستان سال گذشته به خاطر نگرانی از شیوع کرونا کمتر در سواحل حضور می یافتند ولی امسال از اردیبهشت ماه سواحل استان شاهد حضور مسافران و مجاوران است و تعدادی از آنها نیز با وجود هشدارهای مختلف وارد آب شده و شنا می کنند.

طبق گزارش هیات نجات غریق تنها در نیمه دوم خرداد ماه امسالکه بخشی از ناجیان برای جلوگیری مردم از ورود به آب دریا در سواحل مستقر شدند ، بیش از ۱۰ نفر بر اثر غرق شدگی در دریا جان باختند و جان حدود ۲۰۰ نفر هم توسط ناجیان نجات یافت.

رییس هیات نجات غریق مازندران پیش از این گفت که جان باختگان به خاطر ورود به آب دریا و شنا در مناطق شنا ممنوع در آب غرق شده و جانشان را از دست دادند.

بر اساس اعلام استانداری ، ۳۷۰ نقطه حادثه خیر در سواحل مازندران شناسایی و برای جلوگیری از شنا با تابلوی « شنا ممنوع » مشخص شده است. سال های پیش از کرونا در این نقاط ماموران انتظامی مستقر می شدند تا مانع ورود مردم به آب شوند ولی پارسال و امسال به خاطر اجرا نشدن طرح دریا ، این محدوده ها به محلی برای شنای مردم تبدیل شده است.

مجله اینترنتی آلپینه اسلاید

درباره ی papaonvyeuryf

مطلب پیشنهادی

آغوش باز دریا در تابستان کرونایی، لغو روادید ایران و روسیه در خطر

به گزارش روز جمعه ایرنا، خبر و فیلم‌های منتشرشده از حدود ۳۷ ایرانی که با …